Ny målgruppsanpassad webbplats åt Etac byggd i EPiServer

Nyligen lanserades Etacs nya välpaketerade webbplats byggd i webbpubliceringsverktyget EPiServer. Etac erbjuder produkter för personer med nedsatt rörelseförmåga samt produkter och tjänster till sjukhus och sjukhem. Etac är en av Sveriges ledande aktörer inom hjälpmedelsbranschen och finns förutom i Sverige även i Norge, Danmark, England och Tyskland.

Avantime ligger bakom tekniken på den nya webben medan den digitala designbyrån Dreamsville står för designen.

Webben har tre målgruppsingångar vilket gör att navigationen blir enkel. På en så kallad pre screen-sida (se bild nedan) väljer man vilken målgrupp man tillhör. Genom att en cookie sätts kommer man nästa gång man besöker webbplatsen in på den målgruppssida man besökte senast.

Besök Etacs nya webbplats

Mycket information på sajten, så som moduler och nyheter, styrs via kategorier. På så sätt kan man enkelt rikta en nyhet till en specifik målgrupp.  

Besök Etacs nya webbplats >>

För mer information kontakta:
Erik Haglund, tel: 08-599 090 22

 

 


 

Sök

Arbeta på Avantime, läs våra jobberbjudanden

Ett axplock av våra uppdragsgivare

Kontakta Avantime

Fyll i vårt kontaktformulär så kontaktar vi dig snarast.

Iconvert - webbanalys & internetmarknadsföring

Avantime har knoppat av sin verksamhet inom webbanalys och internetmarknadsföring till bolaget Iconvert AB som ingår i samma koncern.

Iconvert arbetar inom områdena:

Webbanalys
- Webbstatistiksystem
- Individanpassat innehåll & realtidsoptimering
- Usability

Internetmarknadsföring
- SEO (sökmotoroptimering)
- SEM/PPC (köpta sökord)
- SMM - Social-Media marknadsföring

Välkommen till Iconvert.

Iconvert - webbanalys och internetmarknadsföring

Avantime AB | info@avantime.se | 08- 599 090 20 | Lindhagensgatan 120 8tr, 112 51 Stockholm, Sweden